Príprava včiel na zimovanie

Všetci včelári vedia, aké dôležité je pripraviť včely na zimu. Je to spôsobené tým, že proces zimnej prípravy je hlavným a najdôležitejším momentom v každom včelíne. V jesennom období sa koncentrácia oxidu uhličitého začína výrazne zvyšovať, včely začínajú starnúť a v dôsledku nízkoteplotných podmienok sa tieto procesy zhoršujú. Preto sa odporúča organizovať zimovanie včiel takým spôsobom, aby sa minimalizoval počet úhynov. Okrem toho si hmyz počas zimného obdobia zachováva zdravie a energiu pre jarný let.

Ako sa včely pripravujú na zimu

Proces rojenia sa spravidla končí v auguste. Práve v tomto časovom období sa drony stávajú záťažou pre včelstvo, zatiaľ čo konzumujú med, čo je v tejto dobe oveľa viac cenené. Keďže hmyz začína proces prípravy na zimovanie, snaží sa zachrániť med, v dôsledku čoho sú drony vyhnané z úľa. Nepochybne sa to dalo urobiť oveľa skôr, ale ako ukazuje prax, v období zvýšeného zberu medu na to nie je čas.

Včely sú v mnohom podobné ľuďom a v predvečer prudkého chladného počasia sa snažia čo najlepšie izolovať svoje príbytky. Hmyz sa snaží nielen chrániť svoj úľ pred chladom, ale aj pred prienikom iného hmyzu, ktorý chce ukradnúť zásoby potravy.

V jesennom období, hmyz pomocou propolisu uzavrieť všetky existujúce trhliny, znížiť vstupy. V takýchto chvíľach je vstup do úľa strážený aj v noci, pretože včely sa boja ukradnúť med zvonka. Včely sú veľmi agresívne, vďaka čomu môžu zaútočiť aj na šteniatko, ktoré pobeží neďaleko.

Poradenstvo! Viac o príprave včiel na zimu pre začiatočníkov sa dozviete vo videu v nasledujúcej časti.

Súbor opatrení na prípravu včelstiev na zimovanie

Ak urobíte chybu v procese prípravy včelstiev na zimovanie, môžete pozorovať obrovskú úmrtnosť. Na odstránenie tohto problému sa počas prípravných prác odporúča dodržiavať niektoré základné pravidlá:

 • poskytnúť požadované množstvo krmiva. Aby včelstvo prežilo chladné obdobie bez strát, nepodliehalo chorobám a začalo lietať okolo s dostatočným množstvom sily a energie, je potrebné zabezpečiť pre každý úľ asi 25-30 kg medu a včelieho chleba . V niektorých prípadoch je povolené použitie cukrového sirupu;
 • integrálnym procesom prípravy včelstiev na zimu je dodržiavanie termínov na množenie mladého hmyzu. Je potrebné prijať opatrenia, v dôsledku ktorých kráľovná úľa zastaví proces kladenia vajíčok do konca augusta;
 • mimoriadne silné včelstvá musia ísť do zimy, inak môžu uhynúť. Je pravidlom, že v tomto prípade veľa včelárov uprednostňuje spojenie slabšej rodiny so silnejšou;
 • pred príchodom chladného počasia musia byť úle úplne izolované a musí sa zabezpečiť ventilačný systém. Ak plánujete nechať hmyz vonku, potom by izolačná vrstva mala byť najmenej 15 cm.

Pri dodržiavaní týchto pravidiel sa nemôžete obávať smrti a chorôb.

Pozor! Na vstupoch sa odporúča inštalovať špeciálne zábrany, aby sa zabránilo vstupu hlodavcov do úľa.

Ako pripraviť včely na zimu

Aby bolo možné správne pripraviť včely na zimovanie, je dôležité pochopiť, že všetky práce musia byť vykonané pred nástupom mrazu. Počas plánovaného jesenného auditu sa odporúča skontrolovať, ako sú včelstvá pripravené na nadchádzajúce chladné počasie. Ak chcete urobiť správne závery a pripraviť všetko správne do budúcnosti, musíte venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

 • vek kráľovnej úľa - množstvo potomstva závisí od nej;
 • množstvo znášky - tento okamih má významný vplyv na pripravenosť včelstva na nadchádzajúce zimovanie;
 • množstvo a kvalita zásob medu a včelieho chleba;
 • vhodnosť plástu v úli;
 • stav hmyzu, počet jedincov vystavených chorobe.

Príprava na zimu sa teda vo včelárstve začína auditom, v dôsledku ktorého včelár zistí všetky slabé miesta včelstiev a vypracuje plán ďalších prác vo včelíne s cieľom odstrániť existujúce nedostatky. Mnoho odborníkov odporúča pripraviť včely na chladné počasie hneď po dokončení posledného toku. Počas vykonávania práce sa odporúča byť maximálna opatrnosť, aby nedošlo k narušeniu životného cyklu hmyzu.

Poradenstvo! Odporúča sa skontrolovať včelín čo najopatrnejšie, čo vám umožní nestratiť prehľad z dôležitých bodov.

Ktoré včely chodia na zimu

Včelári začínajú pripravovať včely na zimu od začiatku augusta. V tomto časovom období sa starostlivo skúmajú nielen úly, ale aj samotné včelstvá. Počas takýchto vyšetrení sa identifikujú slabé a infikované rodiny. Ak je hmyz náchylný na choroby, musia sa prijať okamžité liečebné opatrenia, inak včely zimu neprežijú.

Silné rodiny s mladou kráľovnou úľa by mali v zime odísť. Často sa stáva, že vo včelíne sú slabé kolónie, v takom prípade sa musia kombinovať s iným hmyzom, aby včely prežili.

Ako pripraviť včely na zimovanie v auguste

Ako ukazuje prax, včelári začínajú pripravovať včely na zimu v auguste. Počas tejto doby je potrebné sledovať, z ktorých rastlín hmyz zhromažďuje peľ na ďalšie spracovanie. Je to tak kvôli skutočnosti, že existuje možnosť, že hmyz prinesie do úľa vresový alebo medovicový med. Ak sa také výrobky našli, musia sa okamžite z úľa odstrániť.

Ak včely budú počas zimného obdobia jesť medovicový med, budú mať hnačky, ktoré vedú k hromadnému úhynu. Vresový med pomerne rýchlo tvrdne a stáva sa nepoužiteľným.

V rovnakom časovom období sa odporúča preskúmať včelstvá na identifikáciu slabého a chorého hmyzu.

Ako pripraviť včely na zimovanie v septembri

Príprava včiel na zimu pokračuje aj v septembri. Vo včelíne je potrebné vykonať tieto práce:

 • skontrolovať množstvo kŕmnych zásob, ak je to potrebné, doplniť ich;
 • predbežne preštudujte typy domov a ďalšie umiestnenie, aby ste vytvorili pohodlné zimovanie;
 • v prípade potreby ošetrite úľ;
 • skontrolovať stav kráľovnej úľa.

Po dokončení všetkých prác vo včelíne môžete na zimu poslať hmyz.

Ako variť včely v zime na teplý šmyk

Na jar, keď boli všetky voštinové rámy v hniezde naplnené medom, sa medový zber skončil, odporúča sa na konci leta zmeniť drift na teplý. Spravidla sa tieto práce vykonávajú začiatkom augusta, v dôsledku čoho má hmyz podľa svojich potrieb dostatok času na prípravu hniezda a zásob potravy.

Počas prenosu sa odporúča urobiť v každom plástovom ráme niekoľko otvorov. Je to nevyhnutné, aby mal hmyz v zimnom období možnosť presunúť sa po úli k zadným stenám. Počas formovania hniezda sa odporúča umiestniť voštinové rámy s kŕmnymi surovinami šikmo.Voštinové rámy, v ktorých sa nachádza najviac medu, sú zvyčajne umiestnené najbližšie k zadným stenám, bližšie k stredu sú rámy naplnené polovicou alebo menej.

Pozor! V prípade potreby môžete použiť včelárstvo v rámci prípravy na zimovanie metódou Malykhin.

Príprava včelína na zimu

Príprava včelstiev na zimu je nepochybne dôležitým bodom, nezabudnite však ani na prípravu včelína, a to úľov. Hniezda sa spravidla musia vytvárať pred nástupom chladného počasia. V tomto prípade stojí za výber okamih, keď sa hmyz začne zhlukovať.

Zvláštna pozornosť si zaslúži voštinové rámy a stupeň ich naplnenia potravinami. Keďže včely sú v zimnom období v pokoji, bude pre nich každý krok dosť náročný, v dôsledku čoho môžu zomrieť, ak v bezprostrednej blízkosti nie je jedlo. Voštinové rámy sú spravidla úplne vyplnené a inštalované po obvode úľa.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť hniezda:

 • z 2 strán - skvelá voľba pre silné rodiny. V strede sú nainštalované 2 rámy, z ktorých každý obsahuje 2 kg medu. Okolo týchto rámov sú tiež nainštalované voštiny, ktoré už majú 4 kg medu. Celkovo by malo byť 30 kg medu;
 • uhlová metóda - na jeden okraj dajú rám úplne naplnený medom, za neho dajú ďalšie rámy, ktoré sú naplnené oveľa menším množstvom jedla. V extrémnych medziach by malo byť najmenej 2,5 kg medu;
 • fúzy - v strede je voštinový rám, úplne vyplnený medom, sú z neho umiestnené zostupné rámy. Celkovo by úľ mal obsahovať 15 kg medu. Táto metóda sa používa hlavne pre mladé rodiny.

Aby sa včely cítili čo najpríjemnejšie, je potrebné nainštalovať ďalšie drevené bloky. Jedná sa o akýsi orientačný bod umiestnený kolmo na voštinové rámy.

Záver

Príprava včiel na zimu je rozhodujúcim momentom, ktorému by sa mala venovať náležitá pozornosť. Príprava sa uskutočňuje od začiatku augusta do konca septembra. Kvalita prípravných prác plne ovplyvňuje pohodlie zimovania hmyzu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia