Kŕmenie včiel

Jarné kŕmenie včiel má veľký význam nielen pre včelára, ale aj pre včelstvá. Je to spôsobené tým, že sila včelstva počas obdobia zberu medu bude závisieť od kvality kŕmenia. Včelstvá by mali na jeseň nepochybne dostávať primeranú výživu, ale ako ukazuje prax, zásoby potravy sa míňajú ešte skôr, ako príde teplo. Preto by včelári mali používať vrchný obväz. Každý si sám určí, aký druh kŕmenia pre svoj hmyz zvolí a čas kŕmenia.

Prečo musíte kŕmiť včely

Pomocou jarného kŕmenia, ktoré včelári dávajú hmyzu pred odletom, je možné výrazne zvýšiť produktivitu kráľovnej úľa. Vysokokvalitné potravinové výrobky umožňujú mladým včelám prezimovať bez úmrtnosti, navyše po zime začnú lietať okolo dostatočne sýte a dostatočne silné. Spravidla sa pomocou obväzov dá predchádzať mnohým chorobám.

Poradenstvo! V lete sa odporúča kŕmiť včely bez úplatku.

Podmienky a typy kŕmenia včiel

Jarnej výžive včiel by sa mala venovať náležitá pozornosť, pretože od nej závisí sila včelstva. Jarné kŕmenie využívajú včelári na dosiahnutie nasledujúcich cieľov:

 • prevencia a liečba chorôb;
 • stabilizácia zásob krmiva;
 • stimulovanie kráľovnej úľa k kladeniu vajíčok.

Existuje niekoľko hlavných druhov krmiva pre hmyz:

 • bez pridania rôznych látok;
 • s prídavkom vitamínov a liekov;
 • obväzy obohatené o stimulanty.

Všetci včelári používajú vrchný obväz. V prípade potreby si ich môžete pripraviť sami.

Pozor! Bez ohľadu na druh sa odporúča hmyz kŕmiť teplým.

Metódy kŕmenia

Ako ukazuje prax, včelári používajú ako vrchný obväz prírodný med, cukor, cukrový sirup, bielkovinové krmivo, sójovú múku, Kandy a oveľa viac. Napríklad, ak sa po prvom lete zistí u hmyzu hnačka, potom je potrebné použiť lieky, ktoré sa mu podávajú podľa pokynov. Pri nízkych teplotách sa odporúča upustiť od používania tekutých obväzov.

Ako kŕmiť svoje včely medom

Ak plánujete používať med na kŕmenie včiel, potom musíte zvoliť kvalitný produkt, ktorý nepoškodí hmyz. V takom prípade budete musieť voštinový rám z úľa vybrať, vytlačiť a večer umiestniť do hniezda. Takýto med má nielen vynikajúcu chuť, ale aj liečivé vlastnosti. Spravidla sú voštinové rámy inštalované na okraji hniezda. Pretože med prechádza kryštalizáciou, musí byť potlačený a naplnený teplou vodou, vďaka čomu sa produkt stane tekutým.

Ako nakŕmiť minuloročný med včelám

Aby ste mohli včelám nakŕmiť starý med, musíte umiestniť voštinový rám za rozdeľovaciu dosku alebo ho umiestniť do hornej časti tela. Bunky sa odporúčajú predtlačiť. Pri použití tohto druhu kŕmenia hmyzom je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že došlo ku krádeži. Medové rámy sa zvyčajne odoberajú z iných úľov. Ak včely odmietajú konzumovať med alebo jesť zle, potom stojí za to vymeniť voštinový rám.

Je možné včely nakŕmiť fermentovaným medom

Je prísne zakázané dávať včelám kvasený med. Takýto výrobok by sa nemal variť, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia, ani zriediť teplou vodou. Tento produkt sa vo všeobecnosti nemôže používať ako krmivo pre včely. Pretože počas varu teplota dosahuje + 95 ° C, med prechádza karamelizáciou. Často existujú prípady, keď sa po zazimovaní v úľoch nachádza netlačiteľný med. Musí sa okamžite odstrániť a použiť ako vrchný obväz iba pre silné včelstvá.

Sú včely kŕmené cukrom?

Používanie cukru ako vrchného obväzu praktizuje veľké množstvo včelárov v celej krajine. Ako ukazujú skúsenosti včelárov, vďaka cukru je stimulovaný vývoj včelstiev, zatiaľ čo je zabránené rojeniu hmyzu na jar. Cukor je v Európe obzvlášť široko používaný. Včelstvá sa tak počas zimného obdobia kŕmia až 30 kg cukru. Včely zimujúce vonku a prijímajúce cukor ako vrchný obväz, nazbierajú za 1,5 mesiaca až 60 kg vysoko kvalitného medu.

Aký druh medu sa získava, ak sú včely kŕmené cukrom?

Ak sú včely kŕmené cukrom, potom sa hotový výrobok spravidla vyznačuje nízkou kvalitou a svojou chuťou a vzhľadom sa dosť líši od prírodného produktu. Cukorový med má tieto charakteristické vlastnosti:

 • chuť medu je nevýrazná;
 • aróma je slabo vyjadrená, nemá určitý odtieň, vôňa pripomína starý plást;
 • ak vezmeme do úvahy konzistenciu, potom je zakalená, želatínová;
 • taký med je úplne bez peľu;
 • vysoký obsah kryštálového cukru.

Falšovanie medu sa zisťuje v laboratórnych podmienkach.

Ako zistiť, či boli včely kŕmené cukrom

Falzovaný med má spravidla skôr nízke baktericídne vlastnosti, je v ňom malé množstvo účinných látok a terapeutický účinok úplne chýba.

Takýto med má spravidla biely odtieň, kvetinová aróma úplne chýba, vôňa je slabá alebo vôbec. Chuť takéhoto produktu je sladká, ale zároveň sladká, nedochádza k adstringencii, ktorá je vlastná prírodnému produktu.

Pozor! Niektorí spotrebitelia používajú na určenie kvality medu špeciálne ceruzky.

Dokážete včely nakŕmiť trstinovým cukrom?

Mnoho včelárov vyrába cukrový sirup ako krmivo pre hmyz. Je dôležité vziať do úvahy, že použité výrobky musia byť vysoko kvalitné. Na tieto účely je najvhodnejší trstinový alebo repný cukor. Rafinovaný cukor sa neodporúča. Cukrový sirup sa považuje za najjednoduchšiu, najpohodlnejšiu, najhospodárnejšiu a najobľúbenejšiu možnosť zimného kŕmenia.

Proteínové krmivo pre včely

Napriek tomu, že med je hlavným druhom potravy, nezabudnite na kŕmenie bohaté na bielkoviny. Kŕmenie bielkovinami umožňuje nielen stimulovať kráľovnú úľa k kladeniu vajíčok, ale tiež pomáha zotaviť sa po zimovaní.

Často sa používajú kvasinkové doplnky, ktoré však, ako ukazuje prax, nie sú schopné nahradiť vysoko kvalitné bielkoviny. Odporúča sa dať hmyzu:

 • peľ;
 • Kandy;
 • pergu;
 • sušené mlieko;
 • sójová múka.

Na prípravu obväzov sa odporúča používať kvalitné jedlo.

Ako si vyrobiť včelie krmivo

Príprava medovej sýtosti je celkom jednoduchá, existuje na ňu veľké množstvo receptov.Niektorí včelári navyše pridávajú malé kúsky slaniny, sušený hmyz, rôzne bylinky a korenie. V prípade potreby môžete použiť základné recepty na kŕmenie včiel:

 1. Husté plné... Ak bol z úľa odstránený všetok med, odporúča sa dbať na výživu včelstiev. Aby ste to dosiahli, musíte med zriediť teplou vodou v pomere 4: 1.
 2. Priemer plný... Táto zmes sa dáva včelám pre lepšiu reprodukciu. Ak chcete pripraviť vrchný obväz, budete musieť vziať 2 litre medu a 2 litre prevarenej vody a potom ich miešať do hladka.
 3. Tekutina nasýtená... Táto možnosť sa dáva, keď majú včely prísun potravy, ale je potrebné tlačiť na včeliu matku, aby nakladie vajíčka. Na 2 litre medu budete musieť vziať 4 litre prevarenej vody.
Pozor! Ak plánujete použiť gurtový med so zvyškami voštín, potom sa hlavná zložka prijíma viac.

Je možné včely nakŕmiť lekvárom

Ak vezmeme do úvahy recenzie skúsených včelárov, potom stojí za zmienku, že v niektorých prípadoch je povolené používať džem na kŕmenie včiel. Malo by sa to však robiť čo najopatrnejšie. Džem sa odporúča podávať iba v ochrannej lehote, aby sa šetril cukor. Je potrebné mať na pamäti, že fekálne zaťaženie bude maximálne.

Dôležité! Ako vrchný obväz pre včely je povolené používať staré plásty.

Ako kŕmiť včely pergou

Perga sa považuje za hlavný a nenahraditeľný druh doplnku bielkovín pre včely. V prípade nedostatku tohto druhu potravy prestáva kráľovná úľa znášať, v dôsledku čoho sa vývoj včelstva spomalí. Aby sa zabránilo tomuto javu, odporúča sa vložiť do úľov rámy s včelím chlebom. Ak počas letného obdobia zozbieral hmyz veľké množstvo včelieho chleba, niektoré sa dajú odstrániť.

Spravidla sa na skladovanie včelí chlieb prenesie do sklenených nádob, ktoré sa predtým tvarujú do guľôčok, po ktorých sa nádoba naleje s medom a pokryje sa gázou.

Čo kŕmiť včely, ak nie je včelí chlieb

V prípade potreby je možné včelí chlieb vymeniť. K tomu existujú nasledujúce recepty:

 • 1 kg peľu sa zmieša s 200 g medu a 150 ml vody, výsledná zmes sa naleje do rámov;
 • 200 g sušeného mlieka a 1 kg kryštálového cukru sa zriedi 800 ml prevarenej vody a po malých dávkach sa podáva hmyzu;
 • 1 kg kriedy a 0,5 kg včelieho chleba sa zmieša s 500 ml horúcej vody, prefiltruje sa a zmes sa nechá stáť 48 hodín.

Pomocou týchto druhov zálievok môžete v prípade potreby nahradiť včelie pečivo, ktoré chýba, v dostatočnom množstve.

Vlastnosti kŕmenia včiel peľom

V prípade potreby je možné včely nakŕmiť peľom. Peľ sa zhromažďuje takto:

 1. Lieskové náušnice zozbierajte a osušte.
 2. Peľ skoro ráno z kvetov otraste a predtým ich znížte do nádoby pripravenej na uskladnenie.
 3. Na tento účel zbierajte peľ pomocou lapačov peľu.
 4. Odstránia sa z bukových rámov a potom sa rozdrvia na prach.

Peľ musí byť nalievaný do prázdnych buniek po posypaní malým množstvom cukrového sirupu.

Top dressing Kandy

Ako viete, Kandy je možné zakúpiť v špecializovanom obchode alebo si ich pripraviť na vlastnú päsť, pri dodržaní určitých proporcií:

 1. Vezmite si med - 26%.
 2. Práškový cukor - 74%.
 3. Čistá prevarená voda - 0,18%.
 4. Kyselina octová - 0,02%.
 5. Všetko poriadne premiešajte.

Po prijatí musí byť cesto rozdelené na kúsky s hmotnosťou od 200 do 300 g a umiestnené na vrchnú časť rámov.

Poradenstvo! Neodporúča sa nahradiť prášok kryštálovým cukrom.

Krmivo s pridaním kobaltu

Vedci preukázali, že kobalt má priaznivé účinky na zdravie hmyzu. Ak do cukrového sirupu pridáte kobalt, je možné zvýšiť počet potomkov o 19%. Na prípravu tohto typu kŕmenia pre včely budete musieť vziať 1 liter cukrového sirupu, pridať k nemu 8 mg kobaltu a dôkladne premiešať, kým sa liek úplne nerozpustí. Takéto jedlo by sa malo podávať včelstvám v teplom stave.

Vrchný obväz s liečivými infúziami

Pomocou liečivých obväzov môžete zabrániť vzniku mnohých chorôb. Ak sa u hmyzu objaví foulbrood, budete si musieť pripraviť nasledujúcu liečivú infúziu:

 1. Je potrebný 1 liter cukrového sirupu.
 2. Vezmite tiež: 2 g sulfantrolu, 2 g sulcidu, 900 tisíc jednotiek penicilínu, 1 g sodnej soli norsulfazolu, 400 tisíc jednotiek neomycínu, 500 tisíc jednotiek biomycínu.
 3. Do nádoby nalejte malé množstvo teplej vody.
 4. V ňom sú rozpustené všetky zložky.
 5. Potom sa prípravky zriedené vodou pomaly zavedú do cukrového sirupu a dôkladne sa miešajú, kým sa nezíska homogénna hmota.

Pri varroatóze budete potrebovať:

 1. 1 liter cukrového sirupu.
 2. 2,5 ml kôprového oleja.
 3. Všetko poriadne premiešajte.

V prípade potreby môžete včely v lete nakŕmiť.

Môžu sa do krmiva pridávať lieky

V prípade potreby je možné do výživy hmyzu pridať lieky:

 • cukrový sirup;
 • Kandy.

Jedlá s prídavkom liekov sa podávajú v množstve 200 g na každú ulicu. Frekvencia kŕmenia závisí úplne od chorôb hmyzu. Môžete pridať k vrchnému obväzu:

 • kôprový olej;
 • kyselina askorbová;
 • éterický mätový olej;
 • kyselina salicylová.

Najčastejšie sa včelári uchyľujú k použitiu tetracyklínových antibiotík.

Pravidlá kladenia krmiva

Hmyzu sa odporúča dať viskózne druhy obväzov:

 • večer zabrániť krádeži vo včelíne;
 • za teplého počasia, pretože existuje možnosť, že hmyz začne z úľov vyletovať.

Tekuté obväzy sa ukladajú takto:

 • vo vonkajších kŕmidlách (nie je potrebné liezť do úľa);
 • v zadných podávačoch (skvelá možnosť ako zabrániť krádeži);
 • v horných podávačoch (zaisťuje dlhodobé uchovanie tepla cukrového sirupu);
 • môžete kŕmiť včely balíčkami (hladný hmyz dokonale prehrýza polyetylén);
 • v sklenených nádobách;
 • v bunkových rámoch.

S tekutými obväzmi je potrebné pracovať čo najopatrnejšie a nerozlievať ich.

Starostlivosť o včely po kŕmení

Po ukončení prikrmovania a včiel, ktoré prešli zo zimného spánku, sa odporúča preskúmať úle včelstiev. Okrem toho vyšetrenie umožňuje posúdiť silu včelstva a množstvo znášky. Ak je hmyz oslabený a nedokáže si sám plne zabezpečiť jedlo, je potrebné ho určitý čas kŕmiť, čo mu umožní nabrať silu a začať pracovať.

Záver

Kŕmenie včiel v zime má mimoriadny význam. Je to vďaka kvalitnému jedlu, ktoré hmyz prežije zimu bez strát, netrpí chorobami, kráľovná úľa znáša veľké množstvo znášky.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia