Ako pripraviť včelí sirup

Spravidla je zimné obdobie pre včely najťažšie, preto potrebujú zvýšenú výživu, ktorá umožní hmyzu získať potrebné množstvo energie na zahriatie tela. Takmer všetci včelári v takýchto chvíľach používajú včelí sirup, ktorý je celkom zdravý a výživný. Účinnosť takéhoto kŕmenia závisí úplne od správnej prípravy a dodržiavania koncentrácie.

Ako vyrobiť včelí cukrový sirup

Na varenie je povolené používať iba vysoko kvalitné prísady. Voda musí byť čistá a zbavená nečistôt. Najlepšie je destilovaná voda. Granulovaný cukor sa odoberá vysoko kvalitne, neodporúča sa používať rafinovaný cukor.

V procese prípravy je rovnako dôležité dodržiavať podiely cukrového sirupu pre včely. V takom prípade môžete použiť tabuľku. Ak nebudú dodržané technológie, včely odmietnu kŕmenie.

Mnoho skúsených včelárov odporúča pridať malé množstvo octu, aby sa vytvorilo a udržalo kyslé prostredie. Okrem toho cukrový produkt s prídavkom octu umožňuje hmyzu hromadiť tukovú hmotu a výrazne zvyšuje množstvo získaného plodu.

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že vrchný obväz by nemal byť príliš hrubý. Je to spôsobené tým, že včely strávia veľa času spracovaním kvapaliny do vhodného stavu, v dôsledku čoho sa spotrebuje veľa vlhkosti. Kvapalné kŕmenie sa tiež neodporúča, pretože proces trávenia bude dlhý a môže viesť k smrti celej rodiny.

Pozor! Hotový výrobok je možné skladovať v sklenených nádobách s tesne uzavretým vekom. Neodporúča sa používať balíčky.

Tabuľka na prípravu cukrového sirupu na kŕmenie včiel

Pred začatím práce sa odporúča, aby ste sa najskôr oboznámili so sirupovou tabuľkou na kŕmenie včiel.

Sirup (l)

Pomery prípravy sirupu

2*1 (70%)

1,5*1 (60%)

1*1 (50%)

1*1,5 (40%)

Kg

l

Kg

l

Kg

l

Kg

l

1

0,9

0,5

0,8

0,6

0,6

0,6

0,5

0,7

2

1,8

0,9

1,6

1,1

1,3

1,3

0,9

1,4

3

2,8

1,4

2,4

1,6

1,9

1,9

1,4

2,1

4

3,7

1,8

3,2

2,1

2,5

2,5

1,9

28

5

4,6

2,3

4,0

2,7

3,1

3,1

2,3

2,5

Ak sa teda 1 kg granulovaného cukru rozpustí v 1 litri vody, výsledkom bude 1,6 litra hotového výrobku v pomere 1: 1. Napríklad, ak potrebujete získať 5 litrov kŕmenia pre včely a požadovaná koncentrácia je 50% (1 * 1), potom z tabuľky okamžite vyplýva, že je potrebné prijať 3,1 litra vody a rovnaké množstvo cukru.

Poradenstvo! V procese varenia je najdôležitejšie dodržať proporcie.

Ako vyrobiť včelí sirup z cukru

Technológia varenia je nasledovná:

 1. Vezmite požadované množstvo kryštálového cukru, zatiaľ čo by mal byť biely. Trstina a žltá nie sú povolené.
 2. Čistá voda sa naleje do pripravenej hlbokej nádoby.
 3. Vodu privedieme k varu na miernom ohni.
 4. Po uvarení vody sa po malých častiach pridáva cukor. Miešajte neustále.
 5. Zmes sa udržiava, kým sa kryštály nerozpustia.
 6. Popáleniu sa dá zabrániť tak, že ho neprivediete do varu.

Hotová zmes sa ochladí na +35 ° C pri teplote miestnosti, potom sa dostane do včelstiev. Voda by mala byť mäkká. Tvrdú vodu je potrebné brániť po celý deň.

Dôležité! V prípade potreby môžete použiť stôl na výrobu včelieho sirupu.

Koľko sirupu je potrebné pre 1 včeliu rodinu

Ako ukazuje prax, objem cukrového sirupu získaného pri kŕmení včiel by nemal na začiatku zimného obdobia pre každú včelstvo presiahnuť 1 kg. Do konca zimy sa spotreba hotových výrobkov zvýši a mesačne pre každý úľ stúpne na 1,3 - 1,5 kg. Na jar, keď sa narodí mladý potomok, sa množstvo skonzumovaných produktov môže zdvojnásobiť. Je to spôsobené tým, že peľu je stále veľmi málo a počasie neumožňuje začať zbierať nektár.

Ako včely spracúvajú cukrový sirup

Spracovanie vykonáva mladý hmyz, ktorý odíde do zimy. Sirup, podobne ako nektár, nie je úplným krmivom. Ako viete, sirup má neutrálnu reakciu a po spracovaní sa stáva kyslým a prakticky sa nelíši od nektáru. Včely pridávajú špeciálny enzým - invertázu, vďaka ktorej sa uskutočňuje štiepenie sacharózy.

Aké prísady sú potrebné v sirupe na produkciu vajíčok maternice

Kvôli zvýšeniu produkcie vajec pridávajú včelie kráľovné peľové náhrady do včelieho plástu - bielkovinové krmivo. Ďalej môžete uviesť:

 • mlieko, v pomere 0,5 litra produktu k 1,5 kg cukrového sirupu. Takýto produkt sa podáva v množstve 300 - 400 g na úľ, postupne sa dávka zvyšuje na 500 g;
 • ako stimulácia rastu včelstiev sa používa kobalt - 24 mg drogy na 1 liter hotového kŕmenia.

Pravidelný sirup, navyše dobre pripravený, navyše pomôže zvýšiť množstvo znášky.

Čas použiteľnosti sirupu na kŕmenie včiel

Ak je to potrebné, ak sa uvarilo väčšie množstvo subkortexu, môže sa skladovať najviac 10 až 12 dní. K tomu použite sklenené nádoby, ktoré sú tesne uzavreté. Na skladovanie si vyberte miestnosť s dobrým ventilačným systémom a nízkoteplotným režimom.

Napriek tomu mnohí včelári dôrazne odporúčajú používať iba čerstvo pripravené doplnky. Okrem toho je dôležité vziať do úvahy, že väčšina včiel neprijíma sirup, ak nie je správne pripravený.

Paprikový sirup pre včely

Horké korenie sa pridáva do vrchného obväzu ako profylaxia a liečba varroatózy u hmyzu. Hmyz dostatočne dobre reaguje na túto zložku. Paprika navyše prispieva k zlepšeniu trávenia. Horúce papriky nie sú kliešťami tolerované. Sirup na kŕmenie včiel s prídavkom korenia môžete pripraviť podľa nasledujúceho receptu:

 1. Vezmite si čerstvú červenú feferónku - 50 g.
 2. Nakrájajte na malé kúsky.
 3. Vložte do termosky a zalejte 1 litrom vriacej vody.
 4. Potom necháme 24 hodín lúhovať.
 5. Po dni možno takúto tinktúru pridať v množstve 150 ml na 2,5 litra vrchného obväzu.

Tento typ kŕmenia sa používa na jeseň na stimuláciu kráľovnej úľa, ktorá začína znášať vajíčka. Pomáha tiež zbaviť sa kliešťov.

Dôležité! 200 ml hotového výrobku je určených pre 1 ulicu.

Ako vyrobiť octový cukrový sirup pre včely

Príprava octového sirupu pre včely nie je taká ťažká vec, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V tejto situácii, rovnako ako u všetkých ostatných, sa odporúča dodržiavať všetky odporúčania a použiť presné množstvo požadovaných prísad.

Cukrový sirup sa pripravuje konvenčnou technológiou. Pomer kryštálového cukru a vody nájdete v tabuľke vyššie. Odporúča sa používať 80% octovú esenciu. Na každých 5 kg cukru 0,5 lyžice. l. ocot. Keď je cukrový sirup hotový a ochladí sa na + 35 ° C pri izbovej teplote, pridajte 2 lyžice na 1 liter hotového výrobku. l.ocot a vrchný obväz položte do úľov.

Koľko octu pridať do sirupu z včelieho cukru

Ako ukazuje prax, zimné kŕmenie včelstiev bude oveľa účinnejšie, ak sirup pre včely zriedite medom, kyselinou octovou alebo pridáte akékoľvek ďalšie prísady. S prídavkom octu dostanú včelári obrátený sirup, ktorý hmyz absorbuje a spracuje oveľa rýchlejšie ako bežná zmes na báze cukru.

Aby hmyz lepšie vydržal zimné obdobie, pridá sa do hotového vrchného obväzu malé množstvo kyseliny octovej. Takéto zloženie umožňuje akumuláciu tukových zásob, v dôsledku čoho klesá množstvo skonzumovaného jedla a zvyšuje sa plod.

Na 10 kg kryštálového cukru sa odporúča pridať 4 ml octovej esencie alebo 3 ml kyseliny octovej. Je potrebné túto prísadu pridať do sirupu, ktorý sa ochladil na + 40 ° C.

Koľko jablčného octu pridať do včelieho sirupu

Všetci včelári vedia, že sirup vyrobený z granulovaného cukru má neutrálnu reakciu, ale potom, čo ho hmyz prenesie do plástu, stane sa kyslým. Z toho vyplýva, že pre normálny život a zdravie hmyzu musí byť použité krmivo kyslé.

Na uľahčenie spracovania kŕmenia včelári pridávajú do včelieho sirupu jablčný ocot v pomere 4 g jablčného octu k 10 kg kryštálového cukru. Ako ukazuje prax, včelstvá takýto sirup konzumujú oveľa lepšie. Je dôležité vziať do úvahy, že použitie tohto druhu potravín v zimnom období významne znižuje množstvo úmrtí.

Plody z včelstiev konzumujúce sirup s prídavkom jablčného octu budú o takmer 10% vyššie, na rozdiel od hmyzu, ktorý konzumoval bežný sirup na báze cukru bez akýchkoľvek ďalších prísad.

Pozor! V prípade potreby si môžete vyrobiť jablčný ocot aj doma.

Ako variť cesnakový včelí sirup

Cukrový sirup s prídavkom cesnaku je skutočne droga, ktorú mnohí včelári používajú v procese ošetrovania včiel. Takže v zimnom období je pomocou takéhoto kŕmenia možné hmyzu nielen dať jedlo, ale aj ho vyliečiť za prítomnosti chorôb.

Niektorí včelári používajú šťavu zo zeleného cesnaku, ktorej koncentrácia je 20%, na prípravu cukrového sirupu pre včely. Spravidla sa na prípravu sirupu používa štandardný recept, po ktorom sa pridá cesnaková šťava alebo sa do 0,5 litra vrchného obväzu pridajú 2 najemno nastrúhané strúčiky. Pre každú rodinu je potrebné dať 100 - 150 g výslednej kompozície. Po 5 dňoch sa kŕmenie opakuje.

Včelí sirup s kyselinou citrónovou

Invertovaná zmes sa zvyčajne pripravuje pomocou bežného cukrového sirupu. Výraznou črtou je skutočnosť, že sa sacharóza štiepi na glukózu a fruktózu. Včely teda trávia oveľa menej energie na to, aby také kŕmenie spracovali. Proces štiepenia sa uskutočňuje pridaním kyseliny citrónovej.

Najjednoduchší recept na včelí sirup s kyselinou citrónovou je jednoducho spojiť všetky potrebné ingrediencie.

Z ingrediencií, ktoré budete potrebovať:

 • kyselina citrónová - 7 g;
 • granulovaný cukor - 3,5 kg;
 • voda - 3 l.

Proces varenia je nasledovný:

 1. Vezmite hlbokú smaltovanú panvicu.
 2. Pridá sa voda, cukor a kyselina citrónová.
 3. Vložte panvicu na malý oheň.
 4. Privedieme do varu, stále miešame.
 5. Len čo budúci sirup zovrie, oheň sa zníži na minimum a varí sa 1 hodinu.

Počas tejto doby prebieha proces inverzie cukru. Vrchný obväz sa môže podať hmyzu po ochladení na izbovú teplotu na +35 ° C.

Ako pripraviť sirup pre včely s ihlami

Odporúča sa pripraviť infúziu ihiel podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Ihličnaté ihly sú jemne nakrájané nožnicami alebo nožom.
 2. Dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.
 3. Preložíme do hlbokého hrnca a zalejeme vodou v pomere: 4,5 litra čistej vody na 1 kg ihličnatých ihličiek.
 4. Po uvarení sa nálev varí asi 1,5 hodiny.

Výsledný nálev má zelenú farbu a horkú chuť. Po uvarení musí byť scedený a nechaný vychladnúť. Táto infúzia sa pridá 200 ml na každý 1 liter cukrového sirupu. Na jar by sa tento typ kŕmenia mal podávať hmyzu každý druhý deň, potom každý deň po dobu 9 dní.

Poradenstvo! Odporúča sa zbierať borovicové ihly na konci zimy, pretože práve v tomto období obsahujú veľké množstvo vitamínu C.

Ako variť palinový sirup pre včely

Prípravok sirupu na kŕmenie včiel s prídavkom paliny sa používa na profylaxiu proti varroatóze a nosematóze. V takom prípade budete musieť do cukrového sirupu pridať horkú palinu a borovicové púčiky zhromaždené z mladých výhonkov, ktorých dĺžka nepresahuje 4 cm.

Palina sa musí počas roka pripravovať dvakrát:

 • v čase vegetačného obdobia;
 • počas obdobia kvitnutia.

Predbežná palina sa musí sušiť na tmavom mieste pri teplote +20 ° C. Hotové výrobky skladujte na suchom a dobre vetranom mieste až 2 roky.

Proces prípravy liečivého kŕmenia je nasledovný:

 1. Vezmite 1 liter čistej vody a nalejte ju do hlboko smaltovaného hrnca.
 2. Do panvice sa pridá 5 g borovicových pukov, 5 g paliny (zberanej počas vegetačného obdobia) a 90 g paliny (zberanej počas obdobia kvitnutia).
 3. Varíme 2,5 hodiny.
 4. Potom, čo sa vývar ochladí na teplotu miestnosti, prefiltruje sa.

Takáto infúzia na báze paliny sa pridáva do sirupu a podáva sa včelstvám.

Plán kŕmenia včiel

Každý včelár musí dodržiavať harmonogram kŕmenia včiel. Spravidla by malo byť do stredu úľa umiestnených niekoľko prázdnych rámov, na ktorých včely neskôr nechajú čerstvý med. Postupne sa hmyz presunie do strán, kde sa nachádza kvitnúci med.

Vrchný obväz sa vykonáva pomocou niekoľkých technológií podľa cieľa:

 • ak je potrebné vypestovať silný plod, musí sa doba kŕmenia natiahnuť. Za týmto účelom by včelstvo malo dostávať sirup v objeme 0,5 až 1 liter, kým nebudú plásty úplne naplnené;
 • na pravidelné kŕmenie stačí pridať asi 3-4 litre cukrového sirupu 1 krát, čo plne uspokojí všetky potreby hmyzu.

Okrem toho je potrebné brať do úvahy spôsob zimovania. Napríklad, ak je hmyz v zime v Omshaniku, malo by sa znížiť množstvo kŕmenia, pretože včely nevynakladajú veľa energie na vykurovanie telies. Iná situácia je v prípade úľov, ktoré v zime zostávajú vonku - potrebujú primeranú výživu.

Potrebný harmonogram môžete vytvoriť iba po zohľadnení všetkých týchto faktorov.

Záver

Včelí sirup je počas zimy nevyhnutným jedlom pre roj. Táto udalosť by sa mala uskutočniť na konci zberu medu a odčerpania hotového produktu. Včelári spravidla nepoužívajú prírodné produkty ako vrchný obväz, pretože existuje možnosť nosematózy. Cukorový sirup je navyše oveľa ľahšie absorbovaný tráviacim systémom hmyzu a je zárukou toho, že včely zimujú bezpečne.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia