Ako nájsť kráľovnú v úli

Značka pre kráľovnú je jednou z najdôležitejších včelárstiev po zarámovanom úli. Môžete sa zaobísť bez fajčenia, mnohí sa dokonca oháňajú touto skutočnosťou. Môžete vynechať extraktor medu a predávať med v plástoch. Ale každá včelia rodina musí mať plodnú kráľovnú. A včelár by mal vedieť, kedy je čas vymeniť túto samicu za novú. A tu sa nezaobídete bez štítku na včelích kráľovných.

Najjednoduchšie zariadenie pre značku je tvarom a podstatou veľmi podobné bežnej značke, neobsahuje však liehovú farbu, ale špeciálny lak. Existujú aj opalitové štítky s číslami, ktoré sa používajú ťažšie. Vyžadujú už vlastné „sprievodné vybavenie“, ale také štítky sú odolnejšie. Ale všade a vždy, aby bolo možné označiť včeliu kráľovnú, ju treba nájsť.

Ako identifikovať maternicu v úli

Plodná samica sa líši od bežných včiel dĺžkou brucha a šírkou pŕs. Má tiež farebné rozdiely, ale tento rozdiel je taký malý, že ju na prvý pohľad bude asi ťažko možné zachytiť. A musíte rýchlo nájsť maternicu, pretože sa snaží skryť a neustále sa presúva na odľahlé miesto.

Pracovníci kryjú kráľovnú. Hľadajte to tam, kde je najviac včiel. Bruško samice často trčí spod nahromadenia tiel včiel robotníc. Druhá možnosť, ktorá je tiež zarážajúca: veľká a lesklá škvrna na prsiach. Dorzum samice je hladké a čierne, pretože nie je pokryté chĺpkami ako u včiel robotníc. Tento rozdiel je jasne viditeľný na všeobecnom pozadí „nadýchaného“ hmyzu. Kráľovná je príliš veľká na to, aby sa včely úplne schovali. Brucho alebo prsia kráľovnú včelu určite „vydajú“.

Ako zistiť prítomnosť maternice v úli

Pri každom vyšetrení nie je potrebné hľadať kráľovné. Toto je hrubý zásah do života kolónie. Existujú náznaky zdravej rodiny, ktoré aj bez dôkladného vyšetrenia naznačia užitočnosť roja. Existujú aj náznaky, že včely zostali bez kráľovnej.

Prítomnosť vysokokvalitnej plodnej samice určuje plod. Ak je v úli jednodňová znáška s vajíčkami alebo neutesnený plod, je prítomná a pracuje kráľovná.

Musíte sa však bližšie pozrieť na znesené vajcia. Ak v úli nie je žiadna kráľovná, jeho funkcie môže prevziať tinder včela. V takom prípade bude výsev vajíčok nerovnomerný. Tinder preskočí bunky a znesie 2 - 3 vajcia do jedného.

Nie je možné vizuálne odlíšiť tinderpot od pracovníkov. Ale niekedy je stará alebo chorá maternica tiež práceneschopná. Takúto samicu treba nájsť a nahradiť novou.

Ako nájsť maternicu v roji

Existuje tiež niekoľko tajomstiev, ako rýchlo nájsť kráľovnú v úli:

 • nespoliehajte sa na pozostalú známku;
 • nezneužívajte fajčiara, roj začne skrývať včeliu kráľovnú;
 • nájsť rámy s najväčším počtom včiel;
 • dávajte pozor na správanie hmyzu, včely sú v blízkosti kráľovnej pokojnejšie, niekoľko z nich je vždy hlavou smerom ku kráľovnej;
 • po odstránení jedného z rámov sa okamžite pozrite na ďalší, ktorý zostáva v úli, môže tam byť maternica;
 • na odstránenom ráme, v prvom rade, aby sa skontrolovala strana, ktorá bola v tieni, sa maternica zvykne skrývať na tmavom mieste;
 • musíte začať skúmať rám od okrajov, ak bola maternica bližšie k okraju, môže uniknúť na opačnú stranu plástu;
 • osobitná pozornosť by sa mala venovať guľke včiel, pracovníci schovávajú kráľovnú a zakrývajú ju svojimi telami.
  Dôležité! Na takomto nahromadení stačí fúkať, aby sa hmyz plazil do strán a otvoril maternicu, ak existuje;
 • najlepšia možnosť: dvaja ľudia hľadajú maternicu, takže môžete súčasne skontrolovať obe strany rámu.

Pred začatím hľadania maternice sa krajné rámy v úli vyberú a odložia nabok. Spravidla na nich nie sú žiadne ženy a robotníkov je málo. Odstránenie krajných rámcov umožní zmeniť usporiadanie už vyšetrených buniek mierne na stranu, aby na ne maternica opäť neliezla.

Poradenstvo! Je lepšie použiť túto metódu za slnečného dňa, keď väčšina pracovníkov odletela za úplatok.

Existuje ľahší spôsob, ktorý nevyžaduje osobitnú pozornosť a nezaberie veľa času. Na nájdenie kráľovnej budete potrebovať rám z kovovej sieťoviny, ktorý úplne zakrýva úľ. Veľkosť pozdĺžnych otvorov v pletive je 4,5 mm. Vhodnú sieťku nájdete sami alebo si ju kúpite v špecializovanom obchode.

Všetky včely sú otrasené na jednej polovici úľa a do stredu je umiestnený rám so sieťou. Potom sa roj destiluje z jednej polovice na druhú. Menší pracovníci prejdú sieťou, zatiaľ čo väčšie drony a včelie kráľovné zostanú v prvej polovici úľa.

Tretia metóda je dosť namáhavá a riskantná, ale nevyžaduje špeciálne zariadenia:

 • večer v teplom suchom počasí čakajú na návrat včiel domov;
 • pred úľom je prestretá plachta;
 • všetky včely z rámov sú na ňu jemne otrasené;
 • kľaknú si bez náhlych pohybov a starostlivo skúmajú včely plaziace sa po plachte;
 • nájdenie maternice, je opatrne pokryté špeciálnym uzáverom a umiestnené do klietky;
 • plachta sa posunie bližšie k úľu a proti otvoru pre kohútik sa položí doska;
 • po návrate včiel domov sa môžete postarať o kráľovnú.

Najčastejšie sa táto metóda používa, keď potrebujete vymeniť kráľovnú. V takom prípade sa nová samica nevysádza hneď, ale až ráno. Takto bude kolónia, ktorá sa cíti osirelá, lepšie prijať novú maternicu. Ak potrebujete iba označiť, maternica je označená a umiestnená späť do úľa.

Dôležité! Nie je potrebné pokúšať sa chytiť včeliu kráľovnú rukami.

Ak ho nechytíte hneď, môže vzlietnuť. Väčšinou neoplodnená maternica vzlietne. Možno má zmysel nahradiť „lietajúcu“ kráľovnú.

Ako zistiť, či má úľ kráľovnú bez toho, aby ho otvoril

V lete, keď kolónie pracujú v plnej sile, skúsení včelári neodporúčajú včely opäť rušiť. Ale zároveň je potrebné kontrolovať prítomnosť maternice v rodine, aby kolónia prekvitala. Je možné bez toho, aby ste otvorili úľ a bez toho, aby ste rušili hmyz, zistiť, či majú včely kráľovnú. Existujú určité príznaky absencie maternice v úli:

 • Rodina bez kráľovnej robí zvláštne hlášky. Toto nie je „krik“ kolónie, ktorá práve stratila samicu. Zvuk je iný.
 • Úľ je opotrebovaný, pretože hmyz je rozrušený a konzumuje príliš veľa potravy.
 • Pracovníci nenosia leštidlo potrebné na kŕmenie lariev do úľa.
 • Včely sú „lenivé“, zdráhajú sa lietať, vzlietajú až po zabehnutí na okraj pristávacej dosky.
 • Pracovníci vzlietnu a okamžite sa vrátia.
 • Včely z osirelej rodiny sa vyznačujú chovaním „žobrania“ do vlastného úľa.

Včely odchytené za nepriaznivého počasia musia často požiadať o úľ niekoho iného, ​​aby počkali na nepriaznivé počasie. Do rodiny niekoho iného majú povolený vstup iba „naložení“ jednotlivci. „Prázdna“ včela musí dlho prosiť o povolenie na vstup, zdvihnúť bruško a rýchlo mávať krídlami. Ale v kolónii bez kráľovnej toto správanie preukazujú členovia rodiny.

Majitelia malých včelínov môžu určiť neprítomnosť kráľovnej v rodine pozorovaním správania hmyzu. Na veľkých priemyselných včelniciach je jednoduchšie označiť značku a potom vizuálne vyhľadávať kráľovné.

Ako skontrolovať prítomnosť kráľovnej, ak nie je plod

Situácia, keď v úli nie je absolútne žiadny plod, ani čerstvý, ani zapečatený, neznamená, že v ňom nie je žiadna kráľovná, a je preto potrebné urýchlene zaviesť nový. Maternica v kolónii môže byť prítomná, ale nefunguje. Dôvody, prečo maternica neseje vajíčka, sú rôzne:

 • neschopnosť lietať v dôsledku vrodenej deformácie po roztoči varroa;
 • zlé počasie počas preletu;
 • absencia blízkych dronov z iných včelínov;
 • akákoľvek choroba.

Ak je v úli včelia kráľovná, nemôžete tam dať ďalšiu. Včely cudzinca zabijú. Vizuálne tiež nie je vždy možné nájsť samicu, najmä ak tam stále nie je.

Najprv sa musíte ubezpečiť, že maternica skutočne chýba. To sa deje pomocou plodového kontrolného rámu.

V úli je umiestnený rám s otvorenou znáškou a dátum je podpísaný. Počkajte 2 dni. Ak v kolónii nie je žiadna kráľovná, včely začnú stavať fistulózne bunky kráľovnej. Ak je tu žena, pracovníci jednoducho plodnicu zapečatia.

Dôležité! Rám by nemal byť s vajíčkami, ale s larvami.

Pri absencii buniek kráľovnej budete musieť hľadať ženu. Tento jedinec bude musieť byť odstránený a do kolónie vložená nová plodová maternica.

Prečo musíte označovať kráľovné

Amatérsky včelár s malou včelnicou si môže dovoliť spoľahnúť sa na pamäť alebo záznamy a podľa potreby meniť kráľovné. Oveľa pohodlnejšie je však označiť včelie kráľovné. Svetlé škvrny vám umožňujú rýchlo nájsť ženu medzi robotníkmi. A s veľkým včelínom tiež uľahčujú kontrolu nad vekom včelích kráľovien. Pri chove plodových kráľovien na predaj pomáhajú štítky vystopovať rodokmeň budúcej kráľovnej roja. Umiestnenie štítku nie je časovo veľmi náročná operácia, ktorá v budúcnosti výrazne zjednoduší život včelára.

Ako môžete označiť včeliu kráľovnú

Pre včely používajte rovnaké prostriedky ako pre iný hmyz:

 • farba;
 • lak;
 • opalitové štítky;
 • domáce kompozície.

Hlavnou požiadavkou pre všetky štítky sú jasné farby, aby kráľovná okamžite „padla do oka“. Skúsení včelári niekedy označujú kráľovné prerezávaním krídel.

Farby majú určité nevýhody. Pracovníci sú pracovité tvory. Neustále sa čistia nielen od peľu a špiny, ale aj od svojej kráľovnej. Z tohto dôvodu je farba rýchlo vymazaná. Preto by ste pri hľadaní kráľovnej v úli nemali rátať so známkou, najmä po zimovaní. Ďalšia nevýhoda značky na farbu: nemôžete na ňu umiestniť ani rok, ani číslo.

Značky Opalite sú najodolnejšie, ale vyžadujú ďalšie vybavenie:

 • Lepidlo BF-6 alebo alkoholový roztok šelaku;
 • špachtľa na nanášanie lepidla alebo aspoň špáradlo;
 • zápalka alebo rovnaká špachtľa na nanášanie značky na lepidlo.

Opalitové značky sú ľahké, ale tvrdé a dostatočne veľké, aby zabránili samičke v kontrole buniek. Ďalšou nevýhodou opalitovej značky je, že musí byť lepená veľmi opatrne. Štítok je nalepený presne v strede hornej časti hrudníka alebo bližšie k zadnému koncu.

Dôležité! Ak sa štítok posunie bližšie k prednému koncu, samica nebude môcť skontrolovať bunky.

Niekedy sa používa obyčajný lak na nechty, ale takýto marker je pre kráľovné nežiaduci, je v ňom príliš veľa škodlivých látok. Nepoužívajte tiež celuloidové a acetónové farby rozpustené v acetóne. Acetón, ktorý sa nachádza vo všetkých „ľudových“ označovacích prostriedkoch, je schopný poškodiť chitín.

Farebné štítky pre kráľovné podľa rokov

Amatérsky včelár, ktorý sa zaoberá chovom samíc na predaj, sa nestará o to, ako označiť kráľovné. Hlavnou vecou pre neho je, aby sa nenechal zmiasť systémom štítkov. Pri včelárstve alebo včelárskom priemysle je najlepšie dodržiavať medzinárodný systém označovania. V tomto systéme sa na označenie kráľovien podľa rokov používa 5 farieb. Päťročný cyklus sa vyvíja, pretože v chove dlhšom ako 5 rokov sa samica neuchováva a je nahradená novou. Farby kráľovných značiek podľa roku:

 • žltá – 2012/2017/2022;
 • červená – 2013/2018/2023;
 • zelená – 2014/2019/2024;
 • Modrá – 2015/2020/2025;
 • biely – 2016/2021/2026.

Na výpočet, aká farba známky bude v budúcnosti, stačí pripočítať päť rokov.

Označovanie včelích kráľovien rezaním krídel

Celkom zložitá metóda, ktorú používajú skúsení včelári. Niektorí považujú túto metódu za optimálnu, pretože nehrozí, že sa lepidlo alebo farba rozšíria po celej hrudi a stekajú po hlave.

Pri tejto metóde je samica držaná za prsník palcom a ukazovákom ľavej ruky. Krídla hmyzu sú voľné. Nožnice na manikúru robia značky, obrazne odrezávajú krídla. O tom, ako označiť maternicu, v tomto prípade rozhoduje sám včelár.

Dôležité! Ostatní včelári sa domnievajú, že takéto značky zasahujú do normálneho života včelej matky.

Odporcovia rezania krídel majú dôvody pre negatívne postoje. Ak včela samica po lete skutočne nepotrebovala krídla, stratila by ich, keď sa vráti do úľa. Udržiavať svoje krídla nažive je strata energie. Samice mravcov žuvajú krídla ihneď po oplodnení. Ak včelie kráľovné nestratia krídla, potom sú potrebné.

Druhá nevýhoda metódy: obmedzený počet možností pre štítky a nebezpečenstvo prílišného rozdrvenia hmyzu.

Kráľovné značky

Neskúsení včelári sú na tom lepšie, keď používajú značkovače včiel. Pri použití týchto značiek nemusíte na hmyz tlačiť. Značkovaciu tyčinku jednoducho umiestnite na chrbticu maternice. Pre serióznu prácu vo včelíne je lepšie zásobiť sa značkovačmi všetkých 5 farieb.

Včeliu kráľovnú ani netreba vyberať, aby na ňu bola značka fixkou. Na imobilizáciu samice existuje špeciálne zariadenie.

Ďalšie metódy a zariadenia na označovanie kráľovien

V zásade neexistujú žiadne ďalšie zariadenia na označovanie včiel. Jediný rozdiel sú farby, ktorými sú štítky umiestnené:

 • korektor papiernictva;
 • lak na nechty;
 • fluorescenčný lak.

Úlohu tu zohráva výlučne túžba šetriť peniaze. Špeciálne značkovače sú podstatne drahšie ako kancelárske potreby a kozmetika.

Ďalšie neštandardné vybavenie možno pripísať iba držiaku rámu, ktorý zobrazuje autor videa:

Značky Opalite sú vyrobené z ľahkého plastu alebo fólie. Sú priemyselne označené číslami od 1 do 100. Ale z dôvodu vysokých nákladov a zložitosti použitia v amatérskom včelárstve sa tieto značky používajú zriedka.

Ako zistiť, či v úli nie je žiadna kráľovná

Situácia, keď v úli nie je koho označiť, sa nestáva tak zriedka. Pre začiatočníkov môže byť ťažké určiť, či má kolónia maternicu. Kvôli takýmto chybám má kolónia čas na smrť, kým včelár pochopí, o čo ide.

Ak včelia matka v úli nie je prítomná, zdravotné včely tiež začnú prinášať med a stávajú sa z nich žuvačky. Veľké množstvo medu môže potešiť aj začiatočníka. Ale pracujúci jednotlivci postupne zomierajú na starobu a nie sú nahradení mladými. V dôsledku toho kolónia postupne vymiera.

Ako sa včely správajú bez kráľovnej

Bez včelej matky sa charakter včiel zhoršuje. Stávajú sa lenivými a náladovými. Na otvorenie úľa reagujú špecifickým bzučaním. Pracovníci často stavajú kráľovné bunky, ktoré zostávajú prázdne. Množstvo medu sa zvyšuje, ale rezačky prestávajú prinášať peľ do úľa.

Pomerne často môžete pozorovať konkrétne malé chvenie krídel. Toto chvenie sa líši od pýtajúcej sa pózy, ktorá je charakteristická aj pre jednotlivcov z osirelej rodiny.

Čo robiť, ak chýba maternica v úli

Spôsob opravy osirelých rodín závisí od ročného obdobia, kedy kolónia stratila samicu. Ak sa tak stalo v zime alebo skoro na jar, do úľa sa vysadí plodná samica z inej rodiny.

Ak sa preukáže, že včely nemajú v júli kráľovnú, a zber medu v regióne sa zastaví začiatkom augusta, nie je potrebné sa ponáhľať s jeho opravou. Škrobári použijú viac medu. Ale v auguste musíte do úľa umiestniť otvorenú znášku, aby sa rodina neodvrátila.

Oprava rodiny bez kráľovnej na jeseň je najjednoduchšia. Z tohto dôvodu sú dve rodiny zjednotené: kráľovná a plnohodnotná.

Záver

Zariadenie na označenie maternice je pre svoju jednoduchosť nevyhnutné pre vážne riadenie podniku.Nepoškodzuje včely, ale pomáha včelárovi zorientovať sa v načasovaní výmeny starých samíc.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia