Invertovaný cukrový sirup pre včely

Invertovaný cukrový sirup pre včely je umelý výživový doplnok s vysokým obsahom sacharidov. Výživová hodnota takéhoto krmiva je na druhom mieste po prírodnom mede. Hmyz sa kŕmi invertovaným cukrovým sirupom hlavne v jarných mesiacoch - zavedenie takéhoto kŕmenia do stravy stimuluje kladenie vajíčok u včelej matky. Na jeseň jej konzumácia pomáha včelstvám lepšie sa pripraviť na zimovanie.

Výhody použitia obráteného sirupu vo včelárstve

V ich prirodzenom prostredí prírodný med slúži ako zdroj uhľohydrátov pre včely. Je bohatý na rôzne živiny:

 • organické kyseliny;
 • aminokyseliny, glukóza;
 • fruktóza;
 • minerály.

Produkt je schopný poskytnúť včelstvu dostatok energie a pomáha hmyzu prežiť zimu. Ak nie je žiadny med alebo roj nie je dostatočný na kŕmenie, môže zomrieť.

Nedostatok medu najčastejšie spôsobuje nedostatok medonosných rastlín, niekedy je však nedostatok spôsobený umelo v dôsledku odberu vzoriek medu včelárom. V takom prípade je pre normálne fungovanie rodiny potrebné poskytnúť hmyzu ďalší zdroj potravy. Za týmto účelom sa do stravy včiel na včelíne zavádza rôzne krmivo a náhrady umelého nektáru, ktoré následne hmyz spracuje na med. Najmä inverzia cukru sa bežne používa na kŕmenie včiel.

Je možné rozlíšiť nasledujúce výhody tohto spôsobu kŕmenia včelstiev:

 • chemické zloženie takéhoto kŕmenia sa čo najviac približuje prírodnému medu, vďaka čomu nahradenie prírodného produktu nespôsobuje narušenie zažívacích procesov u včiel;
 • v procese spracovania zmesi nedochádza k opotrebovaniu pracujúcich osôb, čo často vedie k ich predčasnému úmrtiu;
 • po zimovaní žijú včely kŕmené na jeseň oveľa dlhšie ako ich kongenéry, ktoré jedli obyčajný cukrový sirup;
 • výrobok sa široko používa na posilnenie oslabených včelstiev a ich ďalší vývoj;
 • sirup s obráteným cukrom je najlepšou náhradou za nekvalitný medovicový med, ktorý sa vyrába koncom leta z dôvodu poklesu výťažnosti medu;
 • na rozdiel od mnohých iných druhov vrchných obväzov si cukrový invert zachováva svoje užitočné vlastnosti dlho, takže môžete okamžite zozbierať veľké časti produktu a neskôr materiál postupne spotrebovať;
 • med získaný z invertnej látky nepodlieha kryštalizácii, a preto je vždy vhodný na konzumáciu hmyzom - včelstvá na tomto druhu potravy dobre zimujú.
Dôležité! Cena invertného cukru je oveľa nižšia ako medu, čo je z ekonomického hľadiska prospešné.

Aký je rozdiel medzi invertovaným včelím sirupom a cukrom

Proces výroby invertného sirupu na kŕmenie včiel zahŕňa inverziu cukru. Takýto výrobok sa líši od bežného cukrového sirupu tým, že sa v ňom rozkladá sacharóza na hladinu glukózy a fruktózy.Za týmto účelom sa do cukrovej hmoty pridávajú potravinové kyseliny (mliečna, citrónová), med alebo priemyselná invertáza.

Predpokladá sa, že takéto kŕmenie sacharidmi má mimoriadne priaznivý vplyv na život včelieho roja. Je to spôsobené tým, že hmyz trávi menej času trávením produktu - invertný cukor sa vstrebáva dostatočne rýchlo. Konzumácia obyčajného cukrového sirupu navyše spôsobuje u včiel predčasné vyčerpanie enzýmového systému. To vedie k rýchlemu zníženiu objemu tukového tela hmyzu a k jeho rýchlej smrti.

Keď sa do stravy včelstva vloží invertný cukor s rôznymi prídavnými látkami, hmyz žije dlhšie a vyznačuje sa lepšou odolnosťou voči mnohým chorobám.

Ako vyrobiť obrátený včelí sirup

Sirup pre včely je invertovaný rôznymi spôsobmi: pridaním medu, priemyselnej invertázy, kyseliny mliečnej a citrónovej atď. V takom prípade musia suroviny použité na prípravu vrchného obväzu spĺňať určité vlastnosti:

 1. Cukor na prípravu obráteného medu sa používa v súlade s GOST. Žltý alebo hnedý cukor (surový) nie je vhodný, ani práškový cukor. V takom prípade malé zrnká cukru nebudú schopné klesnúť na dno a nakoniec sa stanú centrami invertnej kryštalizácie, to znamená, že produkt bude náchylnejší na cukrovú výrobu.
 2. Všetky kŕmne doplnkové látky musia byť vysoko kvalitné.
 3. Med, ktorý sa používa ako prísada do produktu, sa musí zberať najviac rok pred kŕmením.
 4. Nepoužívajte med, ktorý bol v minulosti vystavený vysokým teplotám.
 5. Rovnako tak aj med, v ktorom sú cudzie nečistoty, je nevhodný na prípravu obráteného vrchného obväzu.
 6. Je obzvlášť dôležité rešpektovať pomer prísad použitých pri príprave včelieho invertného cukru. Hmyz nereaguje dobre na kŕmenie príliš hustým medom, pretože v takom prípade spotrebuje veľké množstvo ďalšej vlhkosti, aby rozložil produkt na zriedenejšiu konzistenciu. Na druhej strane, príliš tekutý med je tiež málo užitočný na kŕmenie včelstiev. Faktom je, že takéto jedlo je pre hmyz ťažšie stráviteľné, jeho asimilácia je časovo náročná, čo roj veľmi oslabuje. V niektorých prípadoch môže včelstvo dokonca uhynúť.
 7. Invertný med by nemal obsahovať žiadne infekčné činidlá, to znamená, že by mal byť sterilný.

V závislosti od toho, aká látka sa použije na prípravu obráteného sirupu pre včelstvo, môže sa konečný produkt veľmi líšiť, pokiaľ ide o jeho užitočnosť pre hmyz. Nasledujúce prísady do invertného oleja sú najobľúbenejšie:

 1. Potravinové kyseliny. Toto je klasická verzia. K cukrovému sirupu sa pridáva kyselina citrónová, octová alebo mliečna. Takéto jedlo je pozoruhodné svojou lacnosťou, dostupnosťou a ľahkou prípravou, avšak jeho nutričná hodnota je výrazne nižšia ako nutričná hodnota invertného cukru vyrobeného na základe priemyselnej invertázy alebo medu.
 2. Invert med-cukor je užitočnejší ako kŕmenie prídavkom kyselín kvôli vysokému obsahu prírodnej invertázy v mede, ktorý hmyz pridáva k nektáru. Okrem sacharidov obsahuje toto krmivo aj aminokyseliny, vitamíny a minerálne zložky.
 3. Cukorový sirup, prevracaný pomocou priemyselnej invertázy, sa považuje za najkvalitnejšiu možnosť na kŕmenie včelstiev, čo je v porovnaní s prírodným medom jeho užitočnosť. Produkt sa okrem iných druhov krmív vyznačuje vysokým obsahom výživných látok a hlbšou úrovňou rozkladu všetkých jeho zložiek.

Ako invertovať cukrový sirup pre včely

Podiel riešenia má v inverznom procese veľký význam. Sirup s obráteným včelím cukrom je možné pripraviť s nasledujúcimi percentami prísad:

 • 40% (pomer cukru k vode 1: 1,5) - toto kŕmenie je vhodné na stimuláciu znášania maternice;
 • 50% (1: 1) - invert s touto koncentráciou sa používa v letných mesiacoch pri absencii úplatku;
 • 60% (1,5: 1) - produkt sa na jeseň naleje do podávačov, aby sa včelí roj lepšie pripravil na zimovanie;
 • 70% (2: 1) - kŕmenie sa zavádza vo výnimočných prípadoch v zime.

Bez ohľadu na to, aká látka sa používa ako prísada do invertného cukru, spôsob jeho prípravy sa prakticky nemení. Mäkká pitná voda sa privedie do varu a pridá sa do nej správne množstvo surovín. Potom sa roztok mieša, kým sa zrná cukru úplne nerozpustia.

Ako pripraviť včelí inverzný sirup

Med je jedným z najbežnejších doplnkov výživy používaných v procese DIY výroby včelieho obráteného sirupu. Po pridaní medu je sirup invertovaný podľa nasledujúcej schémy:

 1. 7 kg cukru sa naleje do 2 litrov vody.
 2. Potom sa dôkladne premiešaná zmes zriedi 750 g medu a 2,4 g kyseliny octovej.
 3. Ďalej sa roztok udržuje po dobu 7 dní pri teplote nie nižšej ako 35 ° C. Po celú dobu sa produkt mieša 2 - 3 krát denne.
 4. Keď pena poklesne a množstvo kryštalizovaného cukru sa zníži na minimum, je možné invertnú vrstvu naliať do nádob.

Invertovaný cukrový sirup pre včely s kyselinou citrónovou

Tento recept na obrátený sirup pre včely je veľmi populárny:

 1. 7 kg cukru sa naleje do 6 litrov horúcej vody.
 2. Výsledná zmes sa dôkladne premieša a pridá sa k nej 14 g kyseliny citrónovej.
 3. Potom sa roztok uchováva 80 minút vo vodnom kúpeli.
Dôležité! Stupeň inverzie sirupu podľa tohto receptu dosahuje 95%, to znamená, že 95% sacharózy sa štiepi na glukózu a fruktózu.

Ako vyrobiť včelí inverzný sirup s invertázou

Recept na invertný sirup na kŕmenie včiel založený na invertáze je nasledovný:

 1. 7 g invertázy sa zmieša so 7 kg cukru.
 2. 750 g medu sa zriedi 2 litrami mäkkej pitnej vody.
 3. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú a do výslednej zmesi sa pridá 2,5 g kyseliny octovej.
 4. Sladká hmota sa lúhuje týždeň pri teplote 35 ° C. Je dôležité miešať zmes pravidelne, najmenej 2 krát denne.
 5. Ak na dne nádoby nezostanú zrnká cukru a množstvo peny sa výrazne zníži, znamená to, že proces inverzie končí.
Poradenstvo! V žiadnom prípade by sa obrátený sirup nemal variť. Takéto kŕmenie je absolútne zbytočné a dokonca škodlivé pre hmyz. Po konzumácii vareného invertného včelstva s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú schopné prežiť zimu.

Ako si vyrobiť obrátený včelí sirup s kyselinou mliečnou

Po pridaní kyseliny mliečnej sa cukor pre včely invertuje podľa nasledujúcej schémy:

 1. 5 kg cukru sa naleje do smaltovaného hrnca s 2,8 litra vody.
 2. K roztoku sa pridajú 2 g kyseliny mliečnej.
 3. Výsledná zmes sa varí k varu, potom sa udržiava na nízkej teplote ďalšiu pol hodinu. V takom prípade je potrebné zmes občas premiešať, aby nedošlo k zahusteniu cukrovej hmoty.

Keď je vrchný obväz hotový, mierne sa ochladí a naleje do podávačov vo včelíne.

Pravidlá kŕmenia včiel invertným sirupom

Po príprave cukrového obráteného sirupu pre včely sa musíte postarať o správny prísun sacharidovej výživy. Produkt sa zavádza do potravy včiel podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Ak sa plánuje zavedenie kŕmenia na včelíne vo veľkých dávkach, prvýkrát sa naleje v množstve 0,5-1 litra na jedno včelstvo.
 2. Niektoré včelstvá na takéto kŕmenie nereagujú dobre - produkt pomaly absorbujú, v dôsledku čoho stagnuje a zhoršuje sa. To naznačuje, že porcie sú príliš veľké. Aby sa zabránilo znehodnoteniu produktu, porcie sa redukujú.
 3. V záujme zvýšenia odolnosti proti chorobám sa odporúča nepreťažovať hniezda včelích domov zásobami potravy. Lepšie kŕmiť hmyz na jar - náhradné rámy atď.
 4. Včelí roj vychladnutý obrátený sirup zje neochotne. Odporúčaná teplota produktu je 40 ° C.
 5. Aby sa zabránilo krádeži včiel, vrchný obväz sa nalieva vo večerných hodinách.
 6. Na jeseň je zmes umiestnená do špeciálnych podávačov, na jar - do plastových vreciek, ktoré sú zapečatené a umiestnené v úli na rámoch. V tomto prípade je potrebné urobiť v nich 3-4 otvory s priemerom 0,3 mm. Včely budú cez otvory prijímať potravu niekoľko dní.

Záver

Inverzný cukrový sirup pre včely môže byť ťažké pripraviť - je potrebné striktne dodržiavať všetky proporcie, vyberať vysokokvalitné suroviny a tiež dbať na to, aby teplota produktu počas varenia neprekročila stanovené normy. Príprava kŕmenia obráteným cukrom je navyše časovo náročná - proces môže trvať niekoľko dní. Na druhej strane sa úsilie vynaložené na výrobu takýchto potravín v plnej miere vypláca - také jedlo je iba v prospech včiel.

Ďalšie informácie o tom, ako si vyrobiť invertovaný cukrový sirup doma, nájdete na videu nižšie:

Komentáre (1)
 1. Dobrý deň, povedzte mi, prosím, ktoré jedlá sú vhodné na výrobu invertného sirupu v nerezovom hrnci, môžete

  04/04/2019 o 12:04
  Eid al
  1. Dobré popoludnie, Kurban!
   Vzhľadom na to, že zložky obsahujú kyseliny, je najlepšie variť obrátený sirup výlučne v smaltovanej miske. Kvalita riadu z nehrdzavejúcej ocele bohužiaľ v posledných rokoch nie je povzbudzujúca. Môcť:
   • pokaziť riad
   • usmrtiť včely (oxidácia v týchto panviciach napriek všetkým uisteniam výrobcov stále pretrváva).
   Zdravie včiel sa neoplatí riskovať.

   7. 4. 2019 o 10:04
   Alena Valerievna
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia