Aký je rozdiel medzi osou a včelou

Fotografia hmyzu demonštruje rozdiely medzi včelou a osou; obyvatelia mesta si ich musia pred odchodom do prírody starostlivo preštudovať. Oba druhy hmyzu bolestivo bodajú a ich uhryznutie môže spôsobiť alergické reakcie. Za účelom ochrany seba a detí pred útokmi stojí za to poznať ich zvyky, miesta, kde sa môžu nachádzať častejšie. Oba druhy sa navyše líšia v rôznej miere agresivity.

Aký je rozdiel medzi osou a včelou

Pre človeka žijúceho vo veľkomeste nie je také ľahké okamžite rozlíšiť medzi dvoma úplne odlišnými lietajúcimi hmyzmi. Podobný vzhľad vydávajú bzučivý zvuk. Navyše v európskej časti krajiny nie sú takmer žiadne rozdiely vo veľkostiach bežných druhov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ich sfarbenie je rovnaké.

Tabuľka ukazuje jasné rozdiely medzi včelou a osou:

Aký je rozdiel

Včela

Wasp

Farba

Tlmené: striedavo medovo-žlté a čierne pruhy na bruchu

Živé: intenzívne žlté pruhy na tele sa striedajú so sýtymi čiernymi

Kontúry tela

Zaoblený oválny tvar brucha, blízko kontúr, je rozmazaný kvôli klkom na tele

Telo je hladké, pretiahnuté, rozdelené na 2 nerovné časti úzkym mostíkom medzi hrudníkom a špičatým bruškom, kontúry sú zreteľné

Kde sa stretávajú

Na dekoratívnych kvetoch, na kvetoch stromov, záhradných plodinách, v blízkosti nádrží s vodou a vodovodných kohútikov umiestnených na ulici v prírode

Na zrelých sladkých plodoch ovocných stromov, zhnitej zelenine; na akékoľvek výrobky vystavené na ulici, vrátane surového mäsa, rýb, potravinového odpadu, dokonca aj zhnité

Správanie

Bodajú iba v prípade ohrozenia vlastného života, keď sa blížia k úľu

Agresívny, môže bodnúť bez zjavného ohrozenia života

Povaha uhryznutia

Raz bodne, bodnutie zostáva v rane

Môže niekoľkokrát bodnúť, žihadlo osy sa vytiahne

Včela a osa: rozdiely

Medzi týmto hmyzom je veľa rozdielov, počnúc jeho vzhľadom, spôsobom života a správaním.

Ako zvonka rozlíšiť osu od včely

Najvýraznejšou črtou rozdielu medzi týmito dvoma hmyzmi je bohatosť ich pruhovanej farby. Výrazný kontrast dvoch intenzívnych farieb, ktoré sa striedajú na tele vosy, čiernej a žltej, dáva človeku okamžitú pozornosť na podvedomej úrovni.

Farba včely je jemnejšia, žltohnedá, medzi pokojnými žltými a čiernymi odtieňmi pruhov na bruchu nedochádza k ostrému prechodu. Ako môžete vidieť na fotografii, včela sa od vosy líši poriadne huňatým obalom. Čiastočne sa tento dojem dosahuje vďaka hustým klkom po celom tele a na nohách včely. Hlavnou prirodzenou úlohou užitočného hmyzu je zhromaždiť viac peľu pomocou jeho „chlpatého“ a preniesť ho na iný kvet na opelenie.

Pozor! Aj keď farba včely nie je tak varujúca pred možným nebezpečenstvom ako vosa, striedanie kontrastných pruhov varuje pred priblížením sa k objektu.

Rozdiely vo vzhľade včely a osy sú ľahko viditeľné na tvare ich tiel. Kvôli veľkému počtu klkov nemá telo pracovníka s medom výrazné kontúry. Hladký kryt vosy zreteľne načrtáva jeho dravú, agresívnu prirodzenú farbu s hrotitým bruškom.

Existujú tiež rozdiely v štruktúre krídel, farbe nôh, ale zohľadňujú ich iba špecialisti.Pri snímaní makrosnímok na fotografii vosy a včely je rozdiel v tom, že druhá má špeciálne útvary na nohách, kde sa hromadí peľ, takzvané koše. Výsledok práce nesie medonosný hmyz do úľa pre spoločné dobro.

Aký je rozdiel medzi osou a včelou: porovnanie životného štýlu

Títo zástupcovia radu Hymenoptera, suborder stalk-bellied, ako ich definujú entomológovia, majú veľa druhov. Najznámejšie včely:

  • verejná medonosná;
  • slobodný.

Medzi vosami existujú rovnaké odrody. Vyššie uvedená všeobecná charakteristika platí pre väčšinu druhov týchto a ďalších zástupcov radu Hymenoptera. Rozdiel medzi spoločenskými druhmi a osamelými jedincami je v tom, že prvé majú maternicu na výchovu potomstva. Stará sa o ňu rodina, kde má každý člen svoje vlastné úlohy a povinnosti. A ďalšie druhy, osamelé, sa množia nezávisle. Ale všetky včely, bez ohľadu na ich spoločenské usporiadanie, pracujú na opeľovaní rôznych rastlín. Až 80% všetkých druhov flóry na planéte je pod „kontrolou“ včiel. To je ich účel.

Včely stavajú voštinové hniezda na stromoch, v skalných štrbinách a usadzujú sa v opustených norách pre hlodavce. Všetky komory sú zvnútra pokryté voskom. Táto látka predstavuje výrazný rozdiel, pomocou ktorého môžete okamžite pochopiť, ktoré hniezdo hmyzu bolo nájdené. Človek sa naučil vyberať pre svoje potreby med, vosk, peľ.

Komentujte! U medonosných jedincov ukazuje makrofotografia na nohách koše, v ktorých nesú peľ.

V kolóniách sa osa o seba stará. Agresívny hmyz sa často usadzuje v blízkosti ľudských stanovíšť: v záhradách, malé otvory pod strechami. Hniezda sú tiež voštinového tvaru, ale sú postavené z rozžutých častíc trávy a dreva. Štruktúry sú zvyčajne sivej farby.

Vosa a včela: rozdiely vo výžive

Hmyz má úplne iné jedlo. Včely sa živia svojimi larvami a živia sa peľom a nektárom. Rozdiel medzi včelou a osou je v tom, že tá, ktorá je predátorom, kŕmi svoje larvy bielkovinovou potravou - húsenicami, iným hmyzom, čo prospieva záhradám. Jej strava zahŕňa aj kvetinový nektár, ovocné a zeleninové šťavy, akýkoľvek potravinový odpad vrátane pokazených bielkovín, zdochliny.

Dajte vosy med

Niektoré druhy ôs na americkom kontinente sú schopné zbierať med. Ale vosk sa nevyrába.

Osy a včely: rozdiel v bodnutí

Bodnutie bodavým hmyzom je rovnako bolestivé a môže alergikom spôsobiť vážne ťažkosti. Obzvlášť vážne následky majú formu anafylaktického šoku. Bolo zaznamenané, že hmyz častejšie bodne ľuďmi, ktorí používajú parfumy a kozmetiku. Tieto chemické pachy sú obidvomi druhmi vnímané ako okamžitá hrozba pre seba. Často útočia na ľudí, ktorí sa po cvičení potia alebo majú vlhkú pokožku po kúpaní. Odborníci tiež tvrdia, že na alergikov je pravdepodobnejšie, že budú napadnutí, na rozdiel od ľudí, ktorí týmto ochorením netrpia.

Rozdiely od včelieho bodnutia od osy na fotografii sú sotva viditeľné:

  • dôjde k opuchu, ktorého veľkosť závisí od charakteristík reakcie tela konkrétnej osoby;
  • oblasť, kde sa šíri jed, zčervená.

Rozdiel v chemickom zložení látky injikovanej hmyzom:

  • vosa má jed s alkalickou reakciou, preto na jej neutralizáciu stačí ranu potrieť octom;
  • včelí jed sa vyznačuje kyslou reakciou, po uhryznutí sa zachránia trením boľavého miesta bežným mydlom alebo alkoholom.
Dôležité! Použitie protichodných látok po bodnutí bodnutím hmyzom pomáha rýchlo obnoviť prirodzenú rovnováhu tela.

Rozdiely medzi bodnutím osy a včely

Obranná zbraň pre obidva druhy hmyzu je podobná, existujú však určité nezrovnalosti. Pri starostlivom štúdiu obrázkov, ako sa vosa líši od včely, si môžete všimnúť hladké bodnutie prvého s malými zárezmi na konci. Nepríjemný hmyz raz bodne, ale dokáže to na rozdiel od iného druhu znova.Včelie bodnutie je silne zúbkované, veľké zuby smerujú nahor.

Prečo včela umiera potom, čo ju bodne

Ak včela, ktorá chráni seba alebo svoj úľ, vpichne žihadlo do elastického tkaniva tela, je pre ňu ťažké vytiahnuť útočnú zbraň kvôli zubom. Hmyz, ktorý sa pokúša vyslobodiť, sa odštipne od bodnutia, ale zanechá s ním časť svojich vnútorných orgánov. Tento okamih, predstavený na fotografii, je hlavným rozdielom medzi osou a včelou.

Koľko žije včela po bodnutí

Životnosť včely po uhryznutí závisí od toho, koľko škody dostala. Stáva sa, že hmyz bude žiť iba pár minút. Niekedy 1,5 - 3 dni. Ak včely napadnú hmyz, ktorý má tvrdý chitínový obal, nie elastický, vytiahne bodnutie a zostáva nažive. Aj keď podrobnejšia štúdia života oboch druhov a ich rozdielov spochybňuje nevyhnutne šťastný výsledok takéhoto útoku.

Ako rozoznať včelu od osy

Ak zhrnieme rozdiely medzi vosami a včelami, je dôležité zdôrazniť, že po prvom zoznámení každý obyvateľ mesta spozná oboje. Je potrebné dobre študovať a oboznámiť deti s tým, ako rozlíšiť osu od včely pomocou fotografie. Prvá vec, ktorá vás zaujme, je jasná farba bzučiaceho hmyzu. Striedajúce sa čierne a citrónové pruhy, dobre odlíšiteľné kontúry tela s dravým zahroteným koncom okamžite signalizujú, že okolo letí poletujúca vosa. Hudobné ucho tiež rozlišuje medzi hučiacimi rozdielmi, aj keď zvuky sú veľmi podobné. Vosa sa môže okolo človeka agresívne krútiť, ak ju priťahuje nejaký druh vône jedla.

Zástupcovia včelej rodiny sú pokojnejší a na zápach, ktorý ich dráždi od ľudí, budú reagovať prudko iba v blízkosti úľov. Včela, ktorá pracuje na kvete, sa nikdy nebude rozptyľovať od svojej práce, ak sa jej to špeciálne nedotkne. Správanie vosy je nepredvídateľnejšie a niekedy sa odtrhne od príjmu potravy, čo ohrozuje ľudí. Ak viete dobre, ako vyzerajú včela a vosa, môžete s nimi pokojne žiť bez strašných následkov v podobe uhryznutia.

Hlavným rozdielom je farba včely, zmes tlmených žlto-čiernych tónov, nie taká provokatívna. Čmeliaky a sršne majú oveľa väčšie rozmery.

Záver

Rozdiely medzi fotografiou včely a vosy nasnímané počas makrofotografie pomôžu určiť druh hmyzu. Včely sú bežnejšie na kvetoch, osy milujú zrelé a sladké ovocie, hrnú sa na vôňu čerstvých rýb a mäsa. V žiadnom prípade by ste nemali skúmať hniezdo Hymenoptera, ktoré ho bude urputne brániť. Pri cestách do prírody je lepšie vzdať sa parfumérie a uprednostniť fádne oblečenie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia